Faaliyet Alanlarımız

Ayıplı Otomobil Davası

İstanbul‘da faaliyet gösteren Akkaş Hukuk ve Avukatlık Bürosu ayıplı otomobil davası ile ilgili olarak avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Avukatlarımız ayıplı otomobil davası konusunda edindikleri 25 yıllık deneyim ve bilgiler çerçevesinde, müvekkillerimize en etkili sonucu sağlamak için avukatlık hizmeti vermektedirler.

Ayıplı Otomobil Davası Nedir?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre ayıplı mal şu şekilde tanımlanmıştır;

Ayıplı mal tanımı 6502 sayılı Kanun’un 8. maddesinde yer almaktadır. Buna göre; ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır. Anılan madde uyarınca ayrıca;

  • Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan
  • Satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan
  • Muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren

mallar da ayıplı olarak kabul edilir.

Ayıplı Otomobil Davası

Ayıplı Otomobil Davası Avukatı

Bu bağlamda otomobildeki ayıptan hakkına zarar gelen kişi, otomobilin iadesi şartıyla ayıpsızı ile değişimi, bedelden ayıp oranında indirim, ayıbın ücretsiz şekilde giderilmesi (tamiri) haklarına sahip olacaktır. Tüketici Mahkemeleri bu yaptırımlara karar verecek olan merciidir.

Aynı şekilde ayıplı araç için de birçok ihtimal söz konusu olabilir. Aracın sigortalarının eksikliği, önemli hususların (kaza raporu, sigorta) gizlenmesi, olmayan hususların varmış gibi gösterilmesi gibi ihtimallerde de ayıplı araçtan bahsedilecek ve Tüketici Mahkemesi nezdinde verilecek olan kararlar, uyarlama yolu ile araca da uyarlanacaktır. Örneğin ücretsiz onarım, ayıpsız ile değişim, bedelden ayıp oranında indirim gibi haklar ayıplı araca sahip olan kişi lehine sabit olacaktır.

Ancak hukukta haklı olanın her zaman korunmadığı açıktır. Nitekim hak kaybına yol açan sürelerin geçmesi, etkili şekilde savunulmama, emsal olaylardan yararlanmama, delillerin ortaya konulmaması gibi nedenlerle haklı da olunsa hak kaybına uğranılabilmektedir. Dolayısıyla tüketici hakları konusunda uzman ekibimiz ile iletişime geçmeniz, hakkınızın korunması için önem arz edecektir.

Ayıplı Otomobil ile ilgili Avukatlarımıza Ulaşın

İstanbul‘da çalışmalarına devam eden Akkaş Hukuk ve Avukatlık Bürosu‘na ve tüketici hakları avukatı kadromuza İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu sayfayı paylaşabilirsiniz

error: Content is protected !!