Faaliyet Alanlarımız

Sağlık İçin Tehlikeli Madde Temini Suçu

İstanbul ceza avukatı kadromuz sağlık için tehlikeli madde temini suçu ile ilgili olarak müvekkillerimize 1992’den bugüne edindikleri tecrübe ile avukatlık ve danışmanlık hizmetleri sunmakta ve kendilerini ceza mahkemelerinde gerek müşteki vekili ve gerekse sanık müdafi olarak temsil etmektedir.

Konu Başlıkları

Sağlık için tehlikeli madde temini suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu‘nun 194. maddesinde “Kamu Sağlığına Karşı Suçlar” başlığı altında tanımlanmıştır:

Sağlık için tehlike oluşturabilecek maddeleri çocuklara, akıl hastalarına veya uçucu madde kullananlara veren veya tüketimine sunan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Suçun Unsurları

Bu suç, çocuklara, akıl hastalarına veya uçucu madde kullananlara sağlık için tehlikeli olabilecek maddelerin verilmesi veya tüketimine sunulmasıyla gerçekleşir. Suçun konusu, alkollü içkiler, tütün mamülleri gibi sağlık açısından tehlike oluşturan maddelerdir. Bununla birlikte, kimyasal maddeler gibi bağımlılık yapıcı ve sağlık için zararlı olan maddeler de bu suç kapsamına girer. Ancak, uyuşturucu veya uyarıcı maddeler için özel suç hükümleri uygulanır.

Tehlikeli Madde Temini
Person lying on the ground after a car accident

Adli Para Cezası, Erteleme ve Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması

Hapis cezası 1 yıldan az olduğunda adli para cezasına çevrilebilir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesi gibi ceza hukuku kurumları uygulanabilir.

Sağlık İçin Tehlikeli Madde Temini Şikayet Süresi ve Zamanaşımı

Bu suç şikayete tabi değildir, dolayısıyla savcılık tarafından resen soruşturulur. Suçun zamanaşımı süresi 8 yıldır.

Uzlaşma

Sağlık için tehlikeli madde temini suçu, uzlaşma kapsamında değildir.

Görevli Mahkeme

Bu suç nedeniyle yapılan yargılamalar asliye ceza mahkemelerinde gerçekleştirilir. Soruşturma aşamasında kamu davasının açılmasının ertelenmesi veya basit yargılama usulü uygulanabilir.

Sağlık İçin Tehlikeli Madde Temini Suçu Avukatı için Bize Ulaşın

Akkaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak İstanbul’da ceza hukuku davalarıyla ilgili geniş bir deneyime sahibiz. Müvekkillerimize en iyi hukuki destek ve danışmanlığı sunma konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz.

Ceza hukuku davaları, hukuki alanda hassas ve karmaşık bir alandır ve bu nedenle uzmanlığa, dikkate ve özenli bir çalışmaya ihtiyaç duyar. Büromuz ceza avukatları, müvekkillerimizin haklarını ve çıkarlarını korumak için tüm hukuki bilgi ve tecrübelerini kullanarak savunma stratejileri geliştirirken, adaletin sağlanmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Ceza hukuku davalarında müvekkillerimizin haklarını en iyi şekilde savunmak ve en iyi sonuçları elde etmek ve için yanınızdayız. Hukuk büromuza ve sağlık için tehlikeli madde temini suçu ile ilgili sorularınız için ceza avukatı kadromuza İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu sayfayı paylaşabilirsiniz

error: Content is protected !!