Faaliyetlerimiz

Bilirkişiyi veya Tanığı Etkilemeye Teşebbüs Suçu

İstanbul ceza avukatı kadromuz bilirkişiyi veya tanığı etkilemeye teşebbüs suçu suçu ile ilgili olarak müvekkillerimize 1992’den bugüne edindikleri tecrübe ile avukatlık ve danışmanlık hizmetleri sunmakta ve kendilerini ceza mahkemelerinde gerek müşteki vekili ve gerekse sanık müdafi olarak temsil etmektedir.

Konu Başlıkları

Yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı etkilemeye teşebbüs suçu, soruşturma evresinde değil, görülmekte olan bir dava sırasında işlenir. Bu suçun oluşabilmesi için, yargı görevi yapanlar, bilirkişi veya tanıkla doğrudan bir ilişki kurulmalı ve bu ilişkiyle birlikte karar vermesi veya işlem tesis etmesi hususunda etkileme girişiminde bulunulmalıdır. Suçun oluşabilmesi için, etkileme girişiminin hukuka aykırı olması gerekmektedir.

Maddenin gerekçesine göre, adil yargılanma ilkesini zedeleyen tutum ve davranışlardan kaçınılmalıdır. Suçun konusu, herhangi bir uyuşmazlık olabilir ve bu uyuşmazlık, bir davaya veya ceza soruşturmasına konu edilmelidir. Suç, hukuka aykırı olarak etkileme teşebbüsünü içerdiğinden, suçun oluşabilmesi için bu etkilemenin hukuka aykırı olması gerekmektedir.

Tanığı Etkilemeye Teşebbüs Suçu

Yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı etkileme teşebbüsünde bulunmak için, belirli bir amaç doğrultusunda hareket etmek gerekmektedir. Suçu oluşturan fiil, bir davanın taraflarından birinin lehine veya aleyhine karar verilmesini veya işlem tesis edilmesini engelleme amacını taşımalıdır.

Suçun işlenmesi sırasında yargı görevini yapanlar veya bilirkişi/tanıklar tehdit veya cebirle karşılaşabilir. Bu durumda, suçun işlenmesi sırasında aynı zamanda başka bir suç oluşursa, fail sadece ağır ceza ile cezalandırılır, ancak bu suçtan dolayı verilen ceza yarısına kadar artırılabilir.

Bilirkişiyi veya Tanığı Etkilemeye Teşebbüs Suçu Cezası

Adli para cezası, hapis cezası ile birlikte veya tek başına uygulanabilir. Ancak, yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı etkilemeye teşebbüs suçu nedeniyle hükmedilen hapis cezası adli para cezasına çevrilemez. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesi gibi ceza muhakemesi kurumları da uygulanabilir.

Suç, şikayete tabi değildir ve herhangi bir şikayet süresi bulunmamaktadır. Dava zamanaşımı süresi 8 yıldır, ancak bu süre içinde soruşturma yapılmazsa ceza davası düşer.

Bilirkişiyi veya Tanığı Etkilemeye Teşebbüs Suçu Avukatı için Bize Ulaşın

Akkaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak İstanbul’da ceza hukuku davalarıyla ilgili geniş bir deneyime sahibiz. Müvekkillerimize en iyi hukuki destek ve danışmanlığı sunma konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz.

Ceza hukuku davaları, hukuki alanda hassas ve karmaşık bir alandır ve bu nedenle uzmanlığa, dikkate ve özenli bir çalışmaya ihtiyaç duyar. Büromuz ceza avukatları, müvekkillerimizin haklarını ve çıkarlarını korumak için tüm hukuki bilgi ve tecrübelerini kullanarak savunma stratejileri geliştirirken, adaletin sağlanmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Ceza hukuku davalarında müvekkillerimizin haklarını en iyi şekilde savunmak ve en iyi sonuçları elde etmek ve için yanınızdayız. Hukuk büromuza ve bilirkişiyi veya tanığı etkilemeye teşebbüs suçu ile ilgili sorularınız için ceza avukatı kadromuza İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu sayfayı sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz

error: Content is protected !!