Faaliyet Alanlarımız

Suçu ve Suçluyu Övme

İstanbul ceza avukatı kadromuz suçu ve suçluyu övme suçu ile ilgili olarak müvekkillerimize 1992’den bugüne edindikleri tecrübe ile avukatlık ve danışmanlık hizmetleri sunmakta ve kendilerini ceza mahkemelerinde gerek müşteki vekili ve gerekse sanık müdafi olarak temsil etmektedir.

Konu Başlıkları

Suçu ve suçluyu övme suçu, Türk Ceza Kanunu‘nun 215. maddesinde düzenlenmiştir. Bu suç, kesinleşmiş bir mahkeme kararıyla suç işlediği belirlenen bir kişinin veya işlenmiş bir suçun alenen övülmesi durumunu ifade eder. Bu hüküm, suçu özendirme eylemlerini cezalandırmayı amaçlar.

Suçu ve Suçluyu Övme Suçunun Unsurları:

 1. Suçun Hukuki Konusu:
  • İşlenmiş Bir Suçun Övülmesi: Kesinleşmiş bir mahkeme kararı veya ceza verilmesine yer olmadığına dair kararla belirlenmiş bir suçun alenen övülmesini içerir. Soyut bir şekilde suçu övmek suç oluşturmaz.
  • Suç İşlemiş Kişinin Övülmesi: İşlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişinin alenen övülmesini kapsar. Kesinleşmiş bir mahkumiyet veya ceza verilmesine yer olmadığı kararı şarttır.
 2. Suçun Alenen İşlenmesi Şartı:
  • Suçu ve suçluyu övme eyleminin belirlenemeyen sayıda kişi tarafından görülme, duyulma ve algılanabilme olasılığı bulunmalıdır. Sosyal medya, gazete, internet sitesi gibi herkese açık ortamlarda işlenen eylemler aleniyeti sağlar.
 3. Açık ve Yakın Tehlike:
  • Suçu ve suçluyu övme suçu, açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmasını gerektirir. Bu, kamu düzenini bozacak derecede bir tehlikenin varlığını ve bu tehlikenin yakın olduğunu ifade eder.
Suçu ve Suçluyu Övme

Suçu ve Suçluyu Övme Suçunun Cezası

 • İki yıla kadar hapis cezası öngörülmüştür. Ceza alt sınırı belirsizdir, ancak temel ceza bir aydan az olamaz.
 • Suçun basın ve yayın yoluyla işlenmesi durumunda ceza yarı oranında artırılabilir. Ancak haber verme sınırlarını aşmayan ve eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

Adli Para Cezası, Erteleme ve Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması

 • Hapis cezası 1 yıl veya altında ise adli para cezasına çevrilebilir.
 • Hapis cezası 2 yıl veya altında ise hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesi kararı verilebilir.

Şikayet Süresi ve Dava Zamanaşımı

 • Suçu veya suçluyu övme suçu, şikayete tabi olmayan bir suçtur. Dava zamanaşımı süresi 8 yıldır.

Uzlaşma

 • Suçu ve suçluyu övme suçu, uzlaşma kapsamında olan suçlardan değildir.

Görevli Mahkeme

 • Suçu ve suçluyu övme suçu nedeniyle yapılan yargılamalar asliye ceza mahkemesi tarafından gerçekleştirilir ve basit yargılama usulü uygulanabilir.

Suçu ve Suçluyu Övme Suçu Avukatı için Bize Ulaşın

Akkaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak İstanbul’da ceza hukuku davalarıyla ilgili geniş bir deneyime sahibiz. Müvekkillerimize en iyi hukuki destek ve danışmanlığı sunma konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz.

Ceza hukuku davaları, hukuki alanda hassas ve karmaşık bir alandır ve bu nedenle uzmanlığa, dikkate ve özenli bir çalışmaya ihtiyaç duyar. Büromuz ceza avukatları, müvekkillerimizin haklarını ve çıkarlarını korumak için tüm hukuki bilgi ve tecrübelerini kullanarak savunma stratejileri geliştirirken, adaletin sağlanmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Ceza hukuku davalarında müvekkillerimizin haklarını en iyi şekilde savunmak ve en iyi sonuçları elde etmek ve için yanınızdayız. Hukuk büromuza ve suçu ve suçluyu övme suçu ile ilgili sorularınız için ceza avukatı kadromuza İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu sayfayı paylaşabilirsiniz

error: Content is protected !!